Tätoveeringu eemaldus on tänapäeval lihtsam kui kunagi varem. Laserit kasutati selleks esimest korda küll juba 1960ndatel, kuid sellest ajast peale on tehnoloogiaid pidevalt täiustatud. Uued täpsed laserid võimaldavad vabaneda tättoost kiiresti, armideta ning vähesema valuga.
Kuidas see toimib?
Kui tätoveeringut tehakse, viiakse tindiosakesed nahas nõelaga nn pärisnaha ehk dermise kihti. Keha immuunsüsteem liigitab need sissetungijateks ning püüab neist vabaneda, aga kuna tindiosakesed on suured ning sügavad, ei saa keha neist jagu ning tätoveering jääbki nahas kahjustamatult püsima. Tänapäevased tättoo eemaldamise laserid lõhuvad need tindiosakesed aga pisemateks tükikesteks, millest immuunsüsteem saab kergesti jagu.
Tätoveeringu eemaldamine toimub selektiivse fototermolüüsi põhimõttel. Ülipeenelt häälestatav laser saadab tätoveeringu tooni ja sügavust arvestades kindlaks määratud laserkiired otse tindiosakeste pihta. Ümbritsevad koed ja naha pigmendiosakesed (nt päevitust tekitav melaniin) jäävad puutumatuks. Laserkiir absorbeerub värviosakeses, see kuumeneb ja puruneb ning keha immuunsüsteem teeb ülejäänu.
Iga järgmise protseduuriga lõhustatakse uusi tindiosakesi, nii et tätoveering muutub iga korraga heledamaks. Pärast protseduuri kannavad valged verelibled lümfisüsteemi kaudu värviosakesed kehast välja, nii et hajumine toimub lõplikult mõne päeva jooksul pärast protseduuri.
Tehnika, mida kasutame
Tätoveeringute eemaldamiseks kasutame Medemises laserit Fotona Starwalker. Selle eeliseks on eelkõige väga laiad seadistuse võimalused, mis võimaldavad efektiivselt ja turvaliselt eemaldada ka keerulisemaid mitmevärvilisi tättoosid. Mitu lainepikkust ja nn Q-Switched lasersüsteem lubavad saata väga lühikese valgusimpulsi otse läbi naha pealiskihi sügavamale dermisesse, kus see imendub ainult valitud pigmendis ning jätab kahjustamata teised koed. Laseri eeliseks on väga ühtlane, võimas ja lai kiir, millega saab korraga töödelda suuremat ala. Kui enamik lasereid saadab ühe laserimpulsi nanosekundi jooksul, siis Starwalkeri laserkiir on jagatud ühe nanosekundi jooksul viieks nii-öelda võimsustipuks, millest igaüks kestab pikosekundi, aidates laseril lühema aja jooksul sügavamale tungida.
Uudisena kasutame hetkel Eestis ainsana FracTAT® tehnoloogiat. Selle abiga tehakse enne tätoveeringu eemaldamist naha sisse mikroaugukesed, mis toimivad hilisemal lasertöötlusel nahasisese rõhu maandajana. Nii saame töödelda ka väga sügavaid tätoveeringuid, kergendada ja kiirendada pigmendiosakeste eemaldumist ning väheneb ka kõrvalmõjude ja nahakahjustuste oht. Milline meetod täpselt valitakse, otsustab Medemise esteetilise meditsiini spetsialist tätoveeringu värvi, sügavuse, värvainete koostise, patsiendi vanuse, soo ja tervisliku seisundi järgi. Loe lähemalt siit, milline näeb välja tätoveeringu eemaldus Medemises.
Hea teada!
- Tätoveeringute eemaldamine laseriga on ainus võimalus, kuidas vabaneda tätoveeringust arme jätmata.
- Eemaldada saab nii tätoveeringuid kui ka näiteks kulmude püsimeiki, vajadusel saame tätoveeringuid ka korrigeerida.
- Kui eemaldad püsimeiki, võib pigment kasutatud värvipigmentide omaduste tõttu algselt isegi tumeneda, kuid järgmised protseduurid hajutavad ka need pigmendiosakesed nagu tavalisegi tätoveeringu eemaldamisel.
- Tavaliselt läheb vaja vähemalt 3 protseduuri, vahel ka 5–6 protseduuri või rohkem.
- Protseduuride vahele peab jääma vähemalt 8 nädalat.
- Kuna suure osa tööst teeb ära keha immmuunsüsteem, saavad tugevama tervisega inimesed kiiremaid ja paremaid tulemusi.
- Tervislikel eluviisidel on protsessi kiirendamises suur roll!
Enne protseduuri:
- Enne protseduuri tuleks välja ravida kõik aktiivsed põletikukolded!
- Protseduuri ei tohi teostada antibiootikumravi ajal, viimase tabletti võtmisest peaks mööduma 2 nädalat.
- Kui tarvitad ravimeid, siis anna sellest teada enne protseduuri tulekut.
- Vastunäidustusteks on onkoloogilised haigused, kroonilised põletikud kehas, keloidarmid, aktiivne herpes. Kui Sul on kahtlus, palun täpsusta meditsiiniõega!
- Tätoveeringut ei saa eemaldada päevitunud, pruunilt nahalt. Päevitamisest peab olema möödas vähemalt 2-4 nädalat. Enne protseduuri ja pärast seda ei tohi kasutada ka isepruunistavaid kreeme.
- Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata.
- Alla 18-aastastele isikutele teostame protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekuga.
- Enne protseduuri ei tohi tätoveeringualas teha kosmeetilisi protseduure (meik, kreemid jms), nahk peab olema terve ja täiesti puhas.
- Sul on mugavam, kui Sa ei tule tätoveeringut eemaldama näljasena ning oled hästi puhanud.
Pärast protseduuri:
- Hoia töödeldud nahapiirkond puhas, esimestel päevadel ka plaastriga kaetud, et minimaliseerida infektsiooniriski.
- Ära kanna riideid, mis töödeldud piirkonda hõõruvad või suruvad.
- 24h enne ja pärast protseduuri ei soovitata tarvitada alkoholi.
- Ära mine 2 nädalat pärast protseduuri sauna, basseini, merre ega spasse. Duši all võib käia, aga jälgi, et veejuga poleks liiga tugev ega kuum.
- Pärast protseduuri hoia nahka vähemalt 4 nädalat otsese päikesevalguse eest kaetuna, et vältida hüperpigmentatsiooni.
- Pärast protseduuri on nahk tõenäoliselt punetav ja tursunud. See on märgiks, et immuunsüsteem on asunud tööle. Kui vaja, jahuta nahka külmakotiga!
- Töödeldud piirkonda võivad tekkida villid. Neid ei tohi lõhkuda, sest nii tekkib põletiku oht! Villid kaovad mõne päevaga.
- Mõnikord kogevad kliendid kõrvalmõjuna ka naha sügelust või pigmentatsiooni muutust, aga need on ajutised ning kaovad mõne ajaga.
- Töödeldud nahk ei vaja enamasti erihooldust. Kui punetus ja turse ööpäeva jooksul vähenemise märke ei näita, võta palun ühendust Medemise spetsialistiga.
- Joo palju vett, et ainevahetus oleks kiirem ja lümfiringe tõhusam. Töödeldud ala ümbrust võid ka õrnalt masseerida, see kiirendab sealset lümfiringet.
Korduma kippuvad küsimused
Kas tätoveeringu eemaldamine on valus?
Tätoveeringu tegemine on sama valus kui selle eemaldamine, aga see sõltub ka tätoveeringu sügavusest ja tugevusest. Tugevamaid, sügavamaid tätoveeringuid on valusam eemaldada. Protseduuri ajal on umbes selline tunne, nagu hõõruks kustutuskummiga vastu nahka – ebamugav, kiskuv ja kuum, aga enamasti mitte väga valus. Protseduur on üldiselt hästi talutav, sest kestab lühikest aega (väiksema tätoveeringu puhul 1-2 minutit, suurema puhul kuni 20 minutit). Tuimastust ei ole tavaliselt vaja, aga vajadusel saab kasutada valuvaigistavat kreemi või süsti.
Kas tätoveeringu saab täielikult maha?
Enamasti jah. Kõige lihtsam on eemaldada ühevärvilist väikest musta tätoveeringut, värvilise tätoveeringu eemaldamine nõuab kauem aega. Erinevate toonide lõhustamiseks kasutatakse erinevaid lainepikkusi, aga kuna ühe protseduuri ajal ei saa nahka mitu korda mõjutada, on vaja mitut protseduuri. Ebakvaliteetse tindi ja mõnede toonide eemaldamine võib olla keerulisem, aga on võimalik. Ainult väga harva on täielik eemaldamine tindi, pigmendi sügavuse või organismi omapärade tõttu raskendatud.
Kui mitu korda on vaja protseduuri teha?
Seda ei saa täpselt öelda, sest iga organism on erinev ja tätoveering samuti. Esimesel konsultatsioonil saab esteetilise meditsiini õde hinnata, kui palju protseduure võiks just Sinul vaja minna, aga keha reaktsioone ei oska ka tema ette ennustada. Enamast piisab 3–6 protseduurist, sõltuvalt tätoveeringu vanusest, suurusest, sügavusest ja asukohast, kasutatud värvidest, pigmendiosakeste tihedust, armkoe olemasolust ning üldisest tervisest.
Kui palju maksab tätoveeringu eemaldamine?
Täpne hind sõltub tätoveeringust – kui pikka protseduuri läheb vaja, kui mitu korda peab kordama. Täpsema vastuse anname Sulle konsultatsioonil.
Kui on soov tätoveeringut parandada, mitte kaotada, siis kas see on võimalik?
Jah, on. Võime tätoveeringu eemaldada ka osaliselt, kuid arvestama peab, et enne uue tätoveeringu tegemist peab nahk täielikult paranema. See võtab aega kuni 2 kuud.









