Pigmendilaigud avalduvad nahal hele- või tumepruunikate laikudena. Selle hüperpigmentatsiooni tekkepõhjusi on erinevaid. Number üks pigmendilaikude tekitaja on ultraviolettkiirgus (UVA ja UVB kiired nii päikeselt kui solaariumilampidelt). Teine esilekutsuv tegur on hormonaalsed muutused kehas ehk pigmendilaigud võivad tekkida raseduse ajal või olla seotud rasestumisvastaste ravimite tarvitamisega.
Pigmendilaigud võivad tekkida kõikidele kehapiirkonnale, mis on päikesele avatud. Hormonaalsete muutuste tõttu tekkinud pigmendilaigud esinevad kõige sagedamini naistel näolpiirkonnas (põskedel, ülahuulel, lõual).
Hüperpigmentatsiooni erinevad vormid:
Melasma – Avaldub pruunikate pigmendilaikudena otsmikule, oimu piirkonda, põsesarnadele ja ülahuulele. Põhjuseks on ultraviolettkiirgus (UVK), naissuguhormoonid (50-70% tekib raseduse ajal) ja geneetiline eelsoodumus. Melasma ei pruugi taanduda pärast rasedust ja sünnitust ega hormonaalsetest pillidest loobumist. Sügisel-talvel võib muutuda heledamaks.
Solaarlentigo (maksaplekid) – Päikesest tekkinud ebakorrapärase kujuga helepruunid laigud. Solaarlentigo on fotovananemise üks esimesi tunnuseid, vanusega laikude arv suureneb. Tavaliselt esinevad maksaplekid näol, käsivartel ja labakätel, aga meestel ka näiteks turjal.
Tedretäpid – Eelduseks on hele naha fototüüp ja pärilikkus. Tedretäpid ilmuvad päikesega juba lapseeas, täiskasvanueas jääb neid vähemaks. Neid esineb näol, käsivartel, turjal. Erinevalt solaarlentigost muutuvad tedretäpid talvel heledamaks või kaovad täiesti.
Põletikujärgne hüperpigmentatsioon – Tekib pärast naha vigastust, sageli pärast põletikulist nahahaigust (akne, psoriaas) või pärast naha põletust. Sagedamini on see probleemiks tumedama nahatüübi puhul.
Lahendused:
Tõhusaim ravi pigmendilaikude eemaldamiseks on IPL (intensiivne pulseeriv valgus) laserravi ehk IPL fotovalguse ravi. Fotoimpulss neeldub pigmendis, mõned päevad pärast ravi kerkib soovimatu pigment pinnale ja ketendab välja. Fotoravi on hea kasutada vaheldumisi keemilise koorimisega, et soodustada nahatekstuuri ühtlustumist.
Medemises teostavad IPL ravi kogenud arstid ja õed. Protseduuri teostatakse Nordlys by Ellipse IPL fotolaseriga. Taani firma Ellipse lasertehnoloogiad on dermatoloogide poolt väljatöötatud juba 1997. aastal ning on maailma juhtivate IPL süsteemide seas kõrgelt hinnatud.
Keemiline koorimine – koorimised on abiks pindmiste ja äsja tekkinud pigmendilaikude eemaldamiseks.
PRX-T33 – tänu komponentide sünergiale on protseduuril biostimuleeriv toime, mille tulemusel saab nahk ühtlase ja terve jume.
Pleegitavate omadustega ravikreemid – Tuleb kasutada järjekindlalt 4-6 kuud. Kõige efektiivsem on hüdrokinoon. Eestis on saadaval 20%-line aselaiinhape, mille toime on nõrgem. Mõlemad on retseptiravimid. Kui pigment on sattunud dermisesse ehk pärisnahka, ei ole pleegitavatest kreemidest abi.
Päikesekaitse – Pidev päikesekaitsekreemi (SPF 50+) kasutamine, vähemalt iga 2h järel. Hoidumine päikesest – riided, mütsid, kaabud jne. Ka pilvise ilmaga ei tohiks unustada kaitsekreemi kasutamast, UVB kiirgus läbistab pilvi.
Loe ka:
Pigmendilaigud – kuidas neist vabaneda? // 29.12.2020
Krista Kiin: “Olin enne-pärast pilte vaadates täielikus šokis!”// 25.10.2017
Anna Saar: “Minu IPL ravi kogemus”// 10.10.2017
Taastumisaeg: kuni 1 nädal
Enne protseduuri:
- Enne protseduuri tuleks võimalusel välja ravida kõik aktiivsed põletikukolded.
- Me ei teosta protseduuri antibiootikumravi ajal, viimasest ravimi võtmisest peab olema möödunud 2 nädalat.
- Kui tarvitad ravimeid, siis anna sellest kindlasti teada enne protseduurile tulekut.
- Retinooli vms aktiivainet sisaldava kreemi kasutamine lõpetada 3 päeva enne protseduurile tulekut. Jätkata kasutamist kui nahk on protseduurist taastunud.
- Vastunäidustusteks on onkoloogilised haigused, kroonilised põletikud kehas, keloidarmid, aktiivne herpes, värskelt päevitunud nahk, melasma, epilepsia.
- Ravi ei saa teostada päevitunud, pruunile nahale. Päevitamisest peab olema möödunud vähemalt 2-4 nädalat, olenevalt nahatoonist. Samuti ei tohi kasutada isepruunistavaid kreeme 2 nädalat enne protseduuri.
- Kui töödeldavas piirkonnas kasvavad tumedad karvad, siis need tuleb eelneval päeval või protseduuri päeval raseerida.
- Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata.
- Alla 18-aastastele isikutele teostame protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekuga.
Pärast protseduuri:
- 24 h pärast protseduuri ei tohi tarvitada alkoholi.
- 2 nädala jooksul ei tohi käia saunas ja basseinis.
- 2 nädala jooksul peab kindlasti kasutama SPF 50 päikesekaitse kreemi.
- Teisi näoprotseduure tohib teha 2 nädala möödudes (kosmeetik, näomassaaž, keemiline koorimine, ilusüstid jms).
- Pärast protseduuri võib esineda kerget punetust, õhetust ja turset. Harvadel juhtudel võivad tekkida sinikad.
- Õhetus- ja kuumatunde vähendamiseks võib nahal hoida külmakompressi (ainult külmkapikülm, mitte sügavkülmast!).
- Naha põletustustunde rahustamiseks ja naha taastamiseks tuleb kasutada nahka taastavat kreemi (nt Bepanthen, Burnshield, Cicabio, Cicaplast Baume vms) kuni nahk on taastunud.
- Naha niisutamiseks ja rahustamiseks aitab väga efektiivselt ka termaalvee sprei (Avene, La Roche Posay).
- Ebamugava turse alandamiseks võib kasutada antihistamiine (allergiavastased tabletid, apteegis käsimüügis – Zyrtec, Claritine).
- Kohe peale protseduuri võib kasutada meigitooteid.
- Peale protseduuri algab pigmendi irdumise protsess. Pigment tumeneb ja nahale tekivad pigmendi koorikud (kohvipuru taolised), mis eemalduvad loomulikul teel umbes 7-10 päeva jooksul. Neid ei tohi ise eemaldada.
- Nahka võib pesta tundlikule nahale mõeldud toodetega (nt õrn pesugeel või mitsellaarvesi).
- Kuna IPL ravi teostatakse sageli kuurina, siis järgmise protseduuri saab teha 4 nädala möödudes.
- IPL ravi tulemuse pikendamiseks kasuta aastaringselt päikesekaitsekreemi (ära päevita nägu!).
Tule konsultatsioonile
Esimene samm on õe konsultatsioon. Spetsialist aitab paika panna sobiva raviplaani ning soovitab õiget kodust nahahooldust. Vajadusel kaasatakse dermatoloog.











