Punakate või siniste kapillaaride ilmumine näole või kehale on põhjustatud pindmiste veresoonte laienemisest. Kõige efektiivsem lahendus kapillaaride eemaldamiseks on laserravi. Kapillaaride eemaldamisel laseriga neeldub laserkiir veresoonekestes, veri aurustub ja veresoon kuivab kokku. Vahetult pärast protseduuri võivad kapillaarid tumedamaks muutuda, kuid nädala möödudes on näha ravi tõeline tulemus. Lõpliku tulemuse saavutamiseks võib kuluda 1-3 raviprotseduuri.
Eemaldatakse nii üksikuid kapillaare ja hemangioome kui ka veresoonte võrgustikke ninalt, põskedelt, lõualt, jalgadelt ja mujalt.
Protseduure teostavad meditsiiniharidusega spetsialistid (dermatoloogid ja õed).
Medemiseks viiakse kapillaaride eemaldamise protseduure läbi IPL ja ND:Yag laseritega Nordlys by Ellipse ja Fotona Starwalker. Taani firma Ellipse (uue nimega Candela) alustas deramtoloogidele mõeldud laserite väljatöötamist juba aastal 1997 ning on täna maailma juhtivate IPL-süsteemide seas kõrgelt hinnatud. Fotona on aga turu absoluutne tipptase – tema laser Starwalker võimaldab kasutada nelja erinevat lainepikkust ning kiir on ka väga võimas, et töötluse aeg oleks võimalikult lühike.
Mõlemad laserid on väga täpselt seadistatavad, nii et välistatud on kõik ebavajalikud lainepikkused, mis võivad olla nahale kahjulikud ning põhjustada põletusi. Nii ei mõjuta laserid vähimalgi moel veresooni ümbritsevaid kudesid. Kõrvaltoimete oht ja taastumisaeg minimaalsed ning protseduur on valutu ja ohutu.
Milles seisneb IPL ja ND:Yag laserite erinevus?
IPL-tehnoloogia on eelkõige pindmiste veresoonte võrgustike ja punetuse ravi meetod (rosaatsea, kuperoosa), aga keerukamates piirkondades (näiteks nina külgedel) ja sügavamal asuvate kapillaaride raviks (näiteks jalgadel) on vaja võimsamat, ND:Yag laserit, mis tungib sügavamale nahka. Üldistatult kasutataksegi IPL-ravi enamasti näopiirkonnas ja ND:Yag laserit jalgadel.
See ei ole aga reegel – tihti sobib IPL ja ND:Yag laserit omavahel kombineerida. Näiteks põskedel asuva pindmise veresoontevõrgustiku raviks valitakse IPL-protseduur ning sama protseduuri käigus saab ND:Yag laseriga eemaldada ka sügavamal asuvaid veresoonekesi nina ümber või näiteks hemangioomi huulel. IPL laserravi on väga heaks toetavaks ja korrigeerivaks protseduuriks ka jalgadel, näiteks pärast skleroteraapiat.
Millist laserit ja täpset töörežiimi iga patsiendi puhul kasutatakse, otsustab meditsiiniõde või dermatoloog alles pärast põhjalikku läbivaatust.
Loe ka:
- “Lõhkenud kapillaarid – kas tervisele ohutud?” // Yulia Dotsenko // 19.07.2018
- Kõige uuem IPL-tehnoloogia Medemises – Nordlys by Ellipse // 14.09.2017
- Uus laser Fotona Starwalker // 02.01.2020
Mida peab teadma?
- Nii enne kui ka peale protseduuri ei tohi nahka koorida.
- Laserravi ei sobi suurte jalaveenide raviks.
- Laserravi saab pärast skleroteraapiat teostada vähemalt 1 kuu möödudes.
Enne protseduuri:
- Vaktsineerimisest peab olema möödas vähemalt 2 nädalat.
- Vastunäidustusteks on üldhaigused (langenud immuunsus, palavik,rasked lihashaigused), onkoloogilised haigused, kroonilised põletikud kehas, katkine/traumeeritud/ põletikuline nahk süstitavas piirkonnas, keloidarmid, aktiivne herpes (protseduure näole ei teostata kui huulel on ohatis).
- Me ei teosta protseduuri antibiootikumravi ajal, viimasest ravimi võtmisest peab olema möödunud 2 nädalat.
- Viimasest päevitamisest peab olema möödunud vähemalt 2 -4nädalat (ei tohi olla päikesepõletust). Samuti soovitame vältida isepruunistavaid kreeme 2 nädalat enne ja pärast protseduuri.
- Võimalusel palume protseduurile tulla ilma meigita.
- Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei teostata.
- Alla 18-aastastele teostame protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekuga.
Pärast protseduuri:
- Pärast protseduuri võib esineda kerget punetust, õhetust
- Protseduuri järgselt võib tekkida turse. Tugeva turse korral võib tarvitada antihistamiinikume (allergia tablette).
- Alkohol ja trenn on lubatud 24 h peale protseduuri.
- Koduhoolduses naha koorimist väldi 1 nädala jooksul pärast protseduuri.
- Vaktsineerimisega peab jääma 2 nädalat vahet.
- Väldi sauna- ja spaprotseduure 2 nädalat peale protseduuri.
- Väldi päevitamist, solaariumit ning isepruunistavaid kreeme 2 nädala jooksul.
- Kaitse nahka UV-kiirguse eest 2 nädala jooksul (päikesekaitsekreem SPF50). .
Tule konsultatsioonile
Esimene samm on õe konsultatsioon. Spetsialist aitab paika panna sobiva raviplaani ning soovitab õiget kodust nahahooldust. Vajadusel kaasatakse dermatoloog.









