Efektne tätoveering võib inimest kaunistada… aga mitte iga tätoveering pole õnnestunud otsus. Kui nooruse uljuses tehtud valik nüüd meelehärmi põhjustab, on hea teada, et tätoveeringu eemaldus ei ole tänapäevase tehnoloogiaga midagi võimatut. Kirjutame lahti, kuidas Medemises tätoveeringuid eemaldame – lihtsalt, selgelt ja midagi ilustamata.
Tätoveeringu eemaldamise meetoditest
Tätoveeringu eemaldamine laseriga ei ole sugugi ainus meetod, kuidas tätoveeringut helendada või sellest päris lahti saada, küll aga on ta neist kõige kiirem ja turvalisem. Alternatiivsed meetodid jagunevad laias laastus keemiliseks ja mehhaaniliseks.
Keemilisteks eemaldusmeetoditeks loetakse lahuseid, kreeme ja koorijaid, mida kantakse naha pinnale või naha sisse. Mõni neist on saadaval ka Eestis. Kasutatavad ained toimivad kas pleegitavalt või söövitavalt, lõhkudes nii tätoveeringu pigmenti. Miinuseks on see, et naha töötlemine ei ole täpne – kahjustada saavad ka pigmentatsioonita koed. Keemilised vahendid toovad tihti kaasa ka inetuid kõrvalmõjusid – põletust meenutavad armid, naha koorumine, pigmendiprobleemid.
Mehaanilised eemaldusmeetodid jagunevad abrasiivseteks ja kirurgilisteks. Esimesel juhul lihvitakse tätoveering nahalt lihtsalt maha – peaaegu nagu liivapaberiga. Selle käigus eemaldatakse tätoveeringupigmente sisaldavad nahakihid ning sügavamad nahakihid jäävad paljastatuks ja infektsioonidele vastuvõtlikuks. Protseduur on valulik ja ebatäpne ning paranemine kestab kuid, mistõttu pole see ka laialt levinud. Kirurgilise eemalduse puhul aga lõigatakse tätoveering nahast lihtsalt välja. Mõlemal juhul jäävad järele armid, miinuseks on ka invasiivsus ja seega ka suur infektsioonide oht.
Tätoveeringu eemaldus laseriga
Laseri kõige suurem eelis on see, et temaga saab tätoveeringu eemaldada võimalikult täpselt ehk ümbritsevat nahka kahjustamata. Ja kuna nahakahjustus on minimaalne, on minimaalsed ka armide tekke oht ja taastumisaeg. Ka laserite puhul kasutatakse mitut tehnoloogiat, mille seast Medemises oleme valinud hetkel kõige uuema ja tõhusama tätoveeringu eemaldamise tehnoloogia FracTat® ning valdkonna juhtiva laseri Fotona Starwalker.
Tätoveeringu eemaldamise protseduur FracTat® tehnoloogiaga koosneb järgmistest sammudest.
- Esteetilise meditsiini õde vaatab tätoveeringu üle ja selgitab protseduuri kulgu, ohtusid, hooldusvõtteid, võimalikke kõrvalmõjusid.
- Nahk puhastatakse ning esimese sammuna töödeldakse nahka spetsiaalse FracTat® laseriga, mis tekitab selle sisse mikroaugukesed. Kui nüüd järgmises sammus tätoveeringupigmenti lõhustama hakkame, pääseb laserkiir tänu augukestele kergemini ja kiiremini sügavamale nahakihtidesse. Samuti tagavad augukesed selle, et laseri toimel nahas tekkivad gaasid pääsevad välja, minimeerides kudede kahjustuste ohu. Nii on protseduur tõhusam: kuna laser pääseb sügavamale, on vaja vähem kordusprotseduure, ning kuna gaasid pääsevad välja, on väiksem kahjustuste risk.
- Järgneb tätoveeringu lõhustamine. Ülitäpselt eri värvipigmentide eemaldamiseks häälestatud laserkiir lõhub nahas asuva värvipigmendi pisikesteks osakesteks, mida keha immuunsüsteem hiljem ise kehast välja asub viima. Fotona Starwalkeri ülivõimas laserkiir viib miinimumini naha reaalse töötlemise aja – impulss mõjutab nahka pikosekundiliste nn võimsustippudena, selle asemel et töödelda seda kestvalt terve nanosekundi nagu vanemad laserid. Kokkuvõttes peab nahk sel moel taluma vähem koormust. Tavaliselt töödeldakse ühe protseduuri jooksul nahka kaks korda, seda vahepeal jahutades.
- Töödeldud nahapind kaetakse kaitsva kreemi ja plaastriga. Keha immuunsüsteen hakkab lõhustatud pigmendi kallal tööle, viies seda järk-järgult kehast välja, ning tätoveering muutub paari nädala jooksul järjest heledamaks. Uue protseduuri saab teha kahe kuu pärast, siis lõhustatakse allesjäänud pigmenti uuesti.
- Tätoveering algsel kujul
- Pärast FracTat protseduuri augukestega
- Pärast esimest pigmendi töötlemist hajununa
- Naha sisse tehakse mikroaugukesed, mis ulatuvad täpselt õigesse nahakihti.
- Pigmendiosakesed lõhustatakse, nii et lõhustumisel tekkivad gaasid pääsevad välja.
- Nahk jahutatakse, et see taastuks.
- Protseduuri korratakse, et lõhustada pigmenti veelgi sügavamalt.
Kuidas tätoveeringu eemaldamiseks valmistuda?
Kõige olulisem – tule tervena ja söönuna. Olgugi et reklaamid lubavad eemaldada tätoveeringut valuvabalt, on see tegelikkuses päris ebamugav. Tunne on selline, nagu hõõruks kustutuskummiga intensiivselt vastu nahka – kes nimetab seda ebamugavaks, kes valusaks. Valuvaigistit pole siiski enamasti vaja, sest laseri töö kestab väiksema tätoveeringu puhul ainult minut või paar, suurema puhul kuni 20 minutit.
Protseduur ei pruugi olla esteetiliselt meeldiv. Võib tulla natuke verd, võivad tekkida villid. Kui tätoveering on karvasel nahapinnal, võid tunda natuke kõrbelõhna ning karva pigment võib muutuda valgeks. Frac-Tat protseduuriga kaasnevad heliefektid – iga kord, kui laser naha sisse augukesed tekitab, laseb ta kuuldavale äkilise plaksatava heli, mis sõltuvalt tätoveeringu toonist ja asukohast võib olla päris vali. See kõik on normaalne! Karta ja ehmuda pole vaja, see kõik käib asja juurde.
Ole valmis, et vaja läheb mitut protseduuri! Esimesel tättoo eemaldamisel lõhustub alati kõige enam pigmenti, iga järgmise korraga pisut vähem. Kui oled juba neli-viis protseduuri läbinud, võiksid jätta sisse väikese pausi ja aastakese või vähemalt pool oodata. Kuna tätoveeringu pigment on selleks ajaks juba lõhustunud, suudab keha seda juba ka ise eemaldada ning teeb seda tasapisi niigi. Võimalik, et maldad veidi oodata, polegi sul rohkem protseduure vaja.
Mitmevärvilise tätoveeringu eemaldus on kallim. Eri värvide eemaldamiseks on vaja natuke erinevat tehnikat. Ühevärviline must või tume tätoveering on eemaldamise seisukohalt kõige lihtsam. Kõige keerulisemad ja kallimad värvid on taevasinine ja roheline, sest selleks on vaja kulumaterjale ja eritehnoloogiat. Mitmevärviline tätoveering on keeruline ka seepärast, et töötlemiste arv tõuseb – pead sama tätoveeringut üle tegema kahe korra asemel näiteks neli korda, iga kord erineva lainepikkusega.
Nahk tätoveeringu all peab olema terve. Kuna laseri eemaldus on nahale igal juhul traumeeriv, teeme seda ainult tervele nahale. NB! Kui tätoveeringu sees on sünnimärke, tuleb kindlasti lasta dermatoloogil need üle vaadata! Medemises on dermatoloog kohapeal olemas, broneeringut tehes tuleks sellest soovist kindlasti teada anda.
- Frac-Tat protseduur võib kulgeda ilusti ja puhtalt, aga võib ka natukene verd tulla.
- Tugevama pigmendiga tätoveeringute puhul kaasneb vahel nn pop-corn-efekt. See on normaalne ja kaob jahutamisel.
Vii end kurssi vastunäidustustega ning varu kannatust
Tätoveeringu eemaldus ei ole lust ja lillepidu, aga me kinnitame – see on turvaline, tõhus ja võimalik. Nii et kui sul ei ole ühtki konkreetset vastunäidustust, ei ole ka ühtki tõsist põhjust, miks peaksid ebameeldivaks muutunud tätoveeringuga edasi elama. Võta seda kui teekonda, mis kestab kõige tüüpilisemal juhul pool aastat – kolm protseduuri, igaühe vahel kaks kuud. Enne, kui otsustad, loe siit, millised ohud ja võimalikud kõrvalmõjud tätoveeringu eemaldamine laseriga kaasa toob, või broneeri nahaõe konsultatsioon, et kõigile küsimustele korraga vastused saada.