Novembris ehk meeste kuul on hea aeg taas rohkem tähelepanu pöörata ja meelde tuletada, et mehe nahk vajab samamoodi hoolt ja ravi nagu naise omagi. Olgugi, et need erinevad veidi, on üldine hoolduse vajadus sarnane.
Meessuguhormoon testosteroon on see, mis muudab meeste naha paksemaks ja rasusemaks, põhjustab tugevamat karvakasvu ning rohkemat higistamist. Sellest tulenevalt on teatud protseduurid, mis meeste seas just populaarsemad on. Lisaks laialt levinud probleemid nagu punetus, pigment ja akne on mured, mis tihti meeste enesekindlust mõjutavad, kuid erinevate protseduuride abil saab neile hõlpsasti lahenduse.
Kontroll
Kõige olulisem on üldse mõista, millises seisus on sinu nahk ning millised protseduurid selle raviks sobivad. Nahaõe konsultatsiooni käigus teostab spetsialist nahaanalüüsi ning koostab personaalse raviplaani.
Kui on oht tõsistematele nahahaigustele, oled märganud endal nahamoodustisi või soovid sünnimärke kontrollida, siis tule nahaarsti vastuvõtule.
Näonaha puhastamine
Parim algus nahahooldusele on näonaha puhastamine. Kuna meeste nahal on niigi rasunäärmeid rohkem, rasu tootmine testosteroonist tingitult intensiivsem ning lisaks kogub meeste habe näonahale mustust ja rasu, siis puhastus võiks olla iga mehe rutiinis. Rasuerituse reguleerimiseks ja nahatekstuuri silendamiseks sobib hästi keemiline koorimine või kergemaks puhastamiseks puhastav näohooldus.
Probleemne nahk
Punetav nahk:
Õhetav punetus põskedel on meie kliimas sagedane probleem. See võib olla nii esteetiliselt häiriv kui ka lausa ülitundlikkuse, kiskuva või kipitava tunde pärast ebamugavust tekitav mure. IPL punetuse ravi on lahenduseks nii kergele esteetilisele murele kui ka tugevama rosaatsea või kuperoosa puhul.
Pigmendilaigud:
Pigmendilaigud avalduvad nahal hele- või tumepruunikate laikudena. Tõhusaim ravi pigmendilaikude eemaldamiseks on IPL (intensiivne pulseeriv valgus) laserravi ehk IPL pigmendilaikude ravi. Fotoimpulss neeldub pigmendis, mõned päevad pärast ravi kerkib soovimatu pigment pinnale ja ketendab välja. Fotoravi on hea kasutada vaheldumisi keemilise koorimisega, et soodustada nahatekstuuri ühtlustumist.
Akne:
Meestele omane rasune nahk on tihti põhjustajaks aknele ja vistrikele. Fotodünaamilise ravi käigus kantakse nahale spetsiaalne ravim – aminolevuliinhape ning pärast seda teostatakse spetsiaalse lainepikkusega IPL fotoravi protseduur. Valgus aktiveerib happe ning selle tulemusena hävib akne bakter ning väheneb rasunäärmete aktiivsus.
Kui akne on nahale tekitanud juba arme, siis nende vastu ja nahatekstuuri silendamiseks sobib fraktsionaalne laserlihvimine.
Kuiv ja tuhm nahk:
Mõni nahk vajab rohkem niisutust ja elujõudu, mille ilusti taastab mesoteraapia vitamiinisüstid. Mesoteraapia paneb naha särama, ahendab poore, vähendab rasueritust ning niisutab väsinud ja kuiva nahka.
Soovimatud karvad
Tugev ja tihe karvakasv on meestele omane. Küll aga võivad liigsed karvad ebakindlust või ebamugavust tekitada. Laserepilatsioon ja fotoepilatsioon on praegu kasutatavatest karvaeemaldusviisidest kõige efektiivsemad, mis eemaldavad karvad jäädavalt ja ei kahjusta naha struktuuri. Protseduuri teostatakse nii näol kui kehal. Tulemus on püsiv, mis tähendab, et igapäevaselt enam raseerima ei pea.
Nahamured
Armid
Armid võivad olla nahast kõrgemad ja punakat värvi või väikesed ja auklikud. Peale aknet tekivad armid sageli siis, kui haigus on kestnud kaua või haiguskolded on olnud sügavad ja akne ravi on olnud ebapiisav. Sellisel juhul leiab abi fraktsionaalsest laserravist.
Kapillaarid
Kapillaarid on kõige peenemad veresooned, mis võivad elu jooksul nahapinnal nähtavale tulla. Punetavatest joontest ja võrgustikest nii näol kui jalgadel on võimalik laserravi abil vabaneda.
Liigne higistamine
Liighigistamine ehk hüperhidroos on higistamine suuremal määral, kui nõuab keha normaalne soojusregulatsioon. Sagedamini esineb peopesadel, taldadel või kaenlaaluste piirkonnas. Higistamisvastased süstid – botuliintoksiin blokeerib närviülekande higinäärmetele. Botuliintoksiini süste teostatakse kaenlaaluste, labakäte ja -jalgade higistamise korral. Ravim süstitakse nahka keskmiselt 1-2 cm vahedega.
Kortsud
Et taastada nooruslik nahk ja näha välja parim oma vanuse kohta, on mitmeid lahendusi: täitesüstid näosümmeetria korrigeerimiseks ning botuliinisüstid kasutatakse miimiliste kortsude (kurjusekorts, otsmiku kortsud, kanavarbad) ennetamiseks, vähendamiseks ja eemaldamiseks.
Tätoveering
Mitte iga tätoveering pole õnnestunud otsus. Kui nooruse uljuses tehtud valik nüüd meelehärmi põhjustab, on hea teada, et tätoveeringu eemaldus ei ole tänapäevase tehnoloogiaga midagi võimatut.