Pigmendilaigud – kuidas neist vabaneda

Naised avastavad tihti ehmunult, et suvega on nahatoon ebaühtlaseks muutunud ning nahale on tekkinud pigmendilaigud. Mis neid tekitab ja kuidas neist lahti saada? Selgitab Medemis kliiniku naharaviõde Mari-Liis Sootalu.

Lühidalt on nii päevituse kui ka pigmendihäirete põhjustajaks päikesekiirgus. Päevitamine on naha kaitsereaktsioon – päikekiirgus suurendab nahas pigmendisisaldust ja põhjustab naha pindmise kihi paksenemist.

„Mida pruunim on nahk, seda tõsisem on olnud võitlus UV-kiirgusega,“ selgitab Mari-Liis Sootalu.„Tooni muutes püüab nahk vältida seda, et UV-kiirgus jõuaks sügavamale nahakihtidesse, kus ta võiks põhjustada tõsisemaid probleeme rakkude, veresoonte ja kollageeni kahjustuste näol.“

Kui mõnes kohas on pruun toon tugevam või on tekkinud plekk või laik, on nahapigmendi toodetud liiga palju ehk tekkinud on hüperpigmentatsioon. Miks see juhtub, ei ole täpselt teada. Laikude teket soodustavad näiteks põletik või trauma nahal, tugevad ravimid, geneetiline eelsoodumus ja hormonaalsed muutused, aga neid võib tekkida ka igasuguse eelneva põhjuseta.

Tervisele ohtlikud pigmendilaigud otseselt ei ole, küll aga mõjutavad nad välimust ja selle kaudu enesehinnangut. Talvel muutuvad laigud tavaliselt heledamaks, aga ära nad ise ei kao ja vanusega pigem süvenevad, mistõttu tuleks nendega tegelema hakata võimalikult vara.

Levinuimad pigmendihäired on nn maksaplekid (solarlentiigo) ja tedretäpid. Maksaplekid on ebaühtlased helepruunid plekikesed, mida kohtab ennekõike vanematel inimestel. Need on tüüpiline päikesest tingitud nahakahjustus. Tedretäpid seevastu ilmuvad reeglina lapseeas ja vanusega pigem vähenevad. „Erinevalt maksaplekkidest muutuvad tedretäpid talvel heledamaks ja seetõttu häirivad inimesi vähem, mistõttu neid ka ravitakse vähem,“ ütleb Sootalu.

Suhteliselt levinud pigmendihäire on melasma, mille puhul tekivad ebaregulaarsed tumedamad laigud tavaliselt otsmikule, oimudele, põsesarnadele ja ülahuulele, vahel ka käsivartele ning dekolteele. Põhjuseks on päikese kõrval ka naissuguhormoonid ja geneetiline eelsoodumus. „Tihti tekib melasma beebipillide tarvitamise, raseduse või imetamise ajal,“ selgitab Mari-Liis Sootalu. „Kui hormoonid on taas tasakaalus, pigmendilaigud kaovad, aga mõnikord võivad päikesekiirguse mõjul ka tagasi tekkida – ja siis saab neid ravida,“ lisab Sootalu.

Pigmendilaikude eemaldus oleks mõistlik usaldada spetsialistile, kes hindab nahaseisundit ning aitab valida õige protseduuri ning hooldustooted, et vältida edasisi kahjustusi. Õnneks tekib enamik pigmendilaike naha pindmises kihis, mistõttu ei eelda nende eemaldamine väga invasiivseid protseduure. „Küll aga tuleb varuda aega ja järjepidevust, sest mõnel juhul peab tulemusi ootama isegi 6–12 kuud,“ hoiatab Sootalu.

Millised on tõhusaimad ravimeetodid?

Tänapäeval on soovimatu pigmendi eemaldamiseks palju efektiivseid tooteid ja protseduure. Kergemate, äsja tekkinud pigmendiprobleemide raviks on esmavalik keemiline koorimine, soovitab Mari-Liis Sootalu.

„See protseduur sobib kõikidele nahatüüpidele, sest seda on võimalik teha erineva intensiivsusega. Nahale kantakse lahus, mis eemaldab surnud naharakud ja stimuleerib uute rakkude tekkimist. Nii saavutatakse siledam ning ühtlas

ema tooniga nahk, mis on ühtlasi paremini vastuvõtlik ka hooldustoodetele,“ selgitab Sootalu.

Sügavamate ja tugevamate pigmendiprobleemide puhul soovitab Medemis kliinik IPL-valgusraviLaseriga saadetakse nahasse fotoimpulss, mis pigmendis neeldub. Mõne päeva jooksul pärast protseduuri kerkib pigment naha pinnale ja ketendab välja.

Paremal pildil IPL pigmendilaikude ravi ühe korra tulemus.

Protseduur sarnaneb olemuselt fotonoorendusega. „Vahe on lihtsalt selles, millist valguse lainepikkust kasutada – naha noorendamiseks on vaja tungida sügavamatesse nahakihtidesse, pigmendi puhul piirdume pindmisega,“ selgitab Sootalu.

Ühtlasema ja kiirema tulemuse saab siis, kui teha neid kaht protseduuri vaheldumisi või hoopis omavahel kombineerida. Selleks on Medemis Clinicus kasutusel protseduur Fotopeel, mis seob endas IPLi ja keemilise koorimise parimad küljed.

„Esmalt töötleme nahka laseriga, seejärel kantakse nahale kooriv aine. Kui nahk on enne laseriga ette valmistatud, saavutab koorimine sügavama mõju ja seepärast saamegi ühe protseduuriga parema tulemuse,“ selgitab Sootalu.

Kuidas kodus nahka hooldada?

Pigmendilaikude ravi ei ole täielik ilma spetsiaalse koduhoolduseta. Hüperpigmentatsiooniga nahale on välja töötatud spetsiaalsed tooted, mis aitavad nahatooni ühtlustada ning päikesekahjustusi leevendada. Kui probleem ei ole väga suur, võibki tugevatoimeliste protseduuride asemel alustuseks nendega katsetada.

Päikesekahjustustega nahale soovitatakse ennekõike C-vitamiiniga kreeme ja seerumeid, väga oluline on ka A-vitamiin. „C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis loob nahale kaitsekihi ja aitab vähendada olemasolevaid pigmendilaike, lisaks annab nahale ilusa sära. A-vitamiin aga aitab nahal kiiremini uueneda ning lõhustab pigmenti,“ selgitab Sootalu. Ta soovitab kasutada C-vitamiini seerumit hommikul koos päikesekaitsekreemiga, ööseks aga kanda nahale A-vitamiiniga kreem.

Kõige olulisem on siiski meeles pidada, et pigmendilaike leevendada on igal juhul keerulisem kui neid ennetada. „Ühtlase ja noorusliku naha säilitamiseks on igapäevane päikesekaitse möödapääsmatu,“ kinnitab Sootalu. Oluline on valida piisava faktoriga toode (suvel SPF 50, kevadel-sügisel SPF 30) ning kontrollida, et see sisaldaks nii UVA- kui ka UVB-kaitset.

Broneeri aeg naharavi õe konsultatsiooni, et leida Sinu nahale parim lahendus!