Talv on meie kliimas nahale kindlasti kõige karmim aastaaeg. Talvisel ajal, kui nahas on vähem niiskust ja kaitsev rasukiht õheneb, on väga oluline oma nahka õigesti hooldada ja kaitsta. Just külmal aastaajal kipub meie nahk kiiresti muutuma kuivaks, karedaks ning mõnikord isegi pragunema. Kuna külmaga aeglustub rasunäärmete talitlus, muutub nahk kuivemaks ning vajab rasvasemaid ja kaitsvamaid tooteid kui tavaliselt. Kasutusele tuleks võtta kreemid, mis on mõeldud kasutamiseks talviseks perioodiks. Need parandavad naha olukorda, kaitsevad välismõjude eest ja loovad nahale pindmise kaitsebarjääri.
Millist kreemi valmida?
Apteekides on müügil erinevad külma- ja tuulekaitsekreemid. Külmakaitsekreemi valimisel tuleks jälgida, et toode oleks õli baasil. Näole sobivad just avokaado- ja mandliõli. Niiskusesäilitajatena kasutatakse tihti talvekreemides veel glütseriini, uureat, hüaluroonhapet ning AHA-happeid. Kindlasti peab olema talvekreem veevaba.
Eesti oludes piisab sellest, kui talvisel ajal igapäevaselt kasutada talvekreemi, mis sisaldab külma ja tuulekaitset, kuid on oma koostiselt kergem ja hooldava toimega. Juhul kui on plaanis tugeva külmaga viibida kaua väljas, siis peaks valima külmakaitsekreemi, mis on rasvasem ning tugevama kaitsega.
Vali kreem vastavalt nahatüübile
Kreemi tuleks valida vastavalt nahatüübile. Kui nahk on normaalne või segatüüpi, siis võib külmemate ja tuulisemate ilmade puhul kasutada ka lihtsalt toitvamat ja rasvasemat päevakreemi. Kui on akne või probleemne nahk, siis ei ole soovitatav rasvaseid salve või kreeme kasutada. Sellisel juhul peaks kreem olema siiski niisutav ja kergema koostisega ning oluline on, et see ei ummistaks poore. Kuiva ja õhukese naha puhul peaks muretsema spetsiaalse talvekreemi, mis kaitseb tuule ja külmakahjustuse eest. Tundliku naha puhul on oluline jälgida, et kreem ei sisaldaks säilitus-, värv- ega lõhnaaineid. Kindlasti peaksid ka allergikud jälgima kreemide koostist ning et need ei sisaldaks palju erinevaid lisaained. Kui sobivat kreemi ei leita, võiks proovida ka lastele mõeldud külmakaitsekreeme.
Kõige rohkem teeb talv kahju laienenud kapillaaridega punetavale kuperoossele nahale. Sellise naha puhul tuleks valida päevakreem, mis kaitseb külma eest ja parandab ka pindmist vereringet, vähendades punetust ja kapillaaride tekkimise ohtu. Soovitatav oleks kasutada kreemi, mis sisaldab hõlmikupuud, sest see koostisaine aitab parandada vereringet.
Kreem kanna peale varakult ning ära unusta huuli
Nahka tuleb kreemitada umbes pool tundi enne õueminekut, et kreem jõuaks korralikult imenduda. Kreemi tuleb hoolikalt määrida, et naha pind ei jääks liiga rasvane. Näole kreemi kandes ei tohiks ära unustada ka kaela- ja dekolteepiirkonda. Suure veesisaldusega geele ja õlivabu emulsioone peaks külmakuudel kindlasti vältima.
Külma eest tuleb kaitsta korralikult ka huuli. Talv ja külm muudavad huuled karedaks ja kuivaks, sest huuli kaitsev nahakiht on õhuke ja niiskus kaob sellest kergesti. Kasutusele tuleks võtta rasvasem hügieeniline huulepuk, mis sisaldaks näiteks mesilasvaha ning E-vitamiini.
Ka talvel on päikesekaitse oluline!
Kui minnakse päikselistesse mägedesse suusareisile, siis peaksid kreemid sisaldama ka UV-filtreid. Samuti tuleks kasutada külmakaitsekreeme, mis sisaldavad vaseliini ja muid õlisid. Kreem peaks kaitsma nahka ka -30 kraadise külmaga. Kreem tuleb kanda õhukese kihina näole 15-20 minutit enne väljaminekut. Hiljem on oluline puhastatada nahk kreemijääkidest puhastuspiima ja näoveega ning peale tuleks kanda nahatüübile vastav hoolduskreem. Kindlasti ei tohiks vaseliini sisaldavaid külmakaitsekreeme kasutada ööpäevaringselt, sest need laiendavad nahapoore ning takistavad nahast normaalset niiskuse aurustumist ja higistamist.
Mida teha, kui külm on nahale liiga teinud?
Kui nahk on juba saanud külma tõttu kahjustada ning on kipitav ja kiskuv, siis peaks kasutama nahka rahustavaid ja niisutavaid kreeme. Toode võiks sisaldada näiteks pantenooli, saialille, jojobaõli, hõlmikpuud, teelehte. Samuti on väga hea punetuse ja ärrituse leevendaja kummel. Oluline on nahka pidevalt niisutada. Kindlasti tuleks kasutada leebetoimelisi puhastusvahendeid ning vältida näonaha tugevat koorimist.
Apteekides müügil olevad talve ja külmakaitsekreeme:
Weleda- Saialille tuule ja külmakaitsekreem
Kreem kaitseb tundlikku näonahka külma, tuule ja karmide ilmastikutingimuste eest. Täiuslik toode tihti väljas viibivale aktiivsele perele. Puhas mesilasvaha ja nahasõbralik lanoliin moodustavad loomuliku kaitsekihi, lastes sama ajal nahal hingata. Väärtuslik mandliõli hooldab ning muudab kuiva ja kahjustatud naha märgatavalt ühtlasemaks. Saialilletõmmis rahustab nahka. Kreem ei sisalda vett. Toode, mis annab olenemata vanusest kõigile kaitse karmide ilmastikutingimuste eest. Ei sisalda päikesekaitsefiltrit.
Bübchen tuule & külma kaitsekreem lastele
Beebide õhuke nahakiht reageerib palju tundlikumalt temperatuuri erinevustele, mil toa- ja õuesoojusel võib talvel kõikuvus ulatuda 25–35°C. Väljas, külmas õhus saate oma last kaitsta Bübchen Tuule & Külma kaitsekreemiga – see on ideaalne intensiivkaitse beebi nahale. Jalutama minnes kaitseb see kindlalt tundlikku nahka ilmastikutingimuste eest.
Töpfer Babycare kuiva naha palsam
On mõeldud kaitseks külma, tuulise ja niiske ilma eest. Sisaldab nisukliid, saialille, shea võid, oliivi-, jojoba- ja mandliõlisid. Lisaks kaitsvale toimele toimib ka ennetavalt nahaärrituste suhtes. Sobib kasutamiseks kogu perele.
Avene Cold Cream
Rikkaliku tiheda tekstuuriga kreem on välja töötatud beebide, laste ja täiskasvanute ülikuivale tundlikule nahale. Valge mesilasvaha ja Avene allikavee kombinatsioon tagab naha hüdrolipiidse kihi taastamise ning kaitseb agressiivsete välisfaktorite eest. Kergesti imenduv, annab nahale heaolu tunde. Hüpoallergiline. Ei tekita komedoone.
Altermed Panthenol Forte talvekreem
Tõhus niisutus ja kindel kaitse külma ja tuule eest. Patenteeritud arktiline külmumisvastane kompleks. Hüpoallergiline ja ei sisalda säilitusaineid. Sobib kasutamiseks ka öökreemina.
Altermed talvekreem on kaitsev ja toitev nahahooldus iseäranis külmade ja/või tuuliste ilmadega. Takistab naharakkude külmumist, kaitseb külma-/tuulekahjustuste eest ning rahustab ja pehmendab nahka.
Tootes sisalduvad aktiivsed ained: Durvilea Antartica, D-pantenool, makadaamia õli, vitamiin E, allantoiin.
Iwostin Sensitia talvekreem kaitsev lipiididega SPF15
Iwostin Sensitia lipiididega kaitsev talvekreem SPF 15 on ettenähtud tundliku, ärritustele vastuvõtliku ja allergilise naha hooldamiseks. Tänu rikkalikule koostisele toidab ja uuendab see kuiva nahka ning taastab selle loomuliku kaitsefunktsiooni. Tekitab nahale õhukese kihi, mis kaitseb nahka tõhusalt ja pikaajaliselt välistegurite kahjuliku mõju, sh tuule ja külma eest.
Essex salv
Essex salv on pehmendav ja kaitsev salv, spetsiaalselt väljatöötatud väga kuiva ja tundliku naha hoolduseks. Essex salv rahustab ja pehmendab punetavat, põletikulist, kahjustunud, kuiva või lõhenenud nahka. Essex salv on veevaba ja ei sisalda lõhna- ja värvaineid. Sobib kasutamiseks igas vanuses.
Avene Cold cream huulepalsam
Tugeva, paranemist soodustava, rahustava, pehmendava ja kaitsva toimega palsam kuivadele ja katkistele huultele. Sisaldab valget mesilasvaha, mis toidab ja kaitseb huuli, parandava toimega sukralfaati, E-ja F-vitamiine, mis taastavad naha struktuuri, ja mineraalset päikesekaitset. Suurepärane taastav huulepalsam aknevastase ravi ajal. Hüpoallergiline.
Mari-Liis Sootalu
Õde, kosmeetik