Külm ilm on naha jaoks lisakoormus. Nahk kuivab ja muutub tundlikumaks, mistõttu hakkavad nii mõnedki iluvead rohkem silma. Samas on talv ideaalne aeg nahaprobleemidega tegelemiseks. Miks see nii on, räägib Medemic Clinicu esteetilise meditsiini spetsialist Yulia Dotsenko.
Kõige tavalisemad ilumured, millega Medemise kliinikusse pöördutakse, on seotud näoga – lõtvunud ja tuhm nahk, ebaühtlane jume, õhetus ja punetus. Talvised temperatuurikõikumised, tuulised ilmad ja siseruumide kuiv õhk võimendavad neid probleeme veelgi, sest nägu on ju pidevalt keskkonnatingimuste meelevallas.
Hea uudis aga on see, et puuduv päike võimaldab meil ette võtta väga tõhusaid naharavi protseduure. Näiteks on just pimedal ajal hea ja turvaline hetk selleks, et võtta ette kõik valgus- ja laserravi protseduurid.
Enamik laserprotseduure nõuab, et nahk oleks täielikult päevitamata. See lubab spetsialistidel kasutada kõrgemaid võimsusi, et saavutada parem tulemus. Pärast laserprotseduure ei tohi päikest nahale lasta vähemalt kaks nädalat, kasutada ei tohi ka isepruunistuvaid kreeme. Iga tugevam lasertöötlus muudab naha UV suhtes tundlikumaks, aga kuna talvel aktiivset päikest ei ole, puudub risk saada taastumisajal soovimatut pigmentatsiooni või muid kahjustusi.
Soodne aeg pigmendilaikude, punetuse ja kapillaaride raviks
Üks levinumaid laserravi meetodeid on IPL ehk intensiivne pulseeriv valgusravi. See on äärmiselt tõhus protseduur, millega leevendada kuperoosast või rosaatseast tingitud punetust. Samuti on IPL-valgusravi väga hea pigmendilaikude eemaldaja – fotoimpulss neeldub pigmendis, mõni päev pärast ravi kerkib soovimatu pigment pinnale ja ketendab välja.
Laserraviga saab vähendada ka naha pinnale ilmunud punakaid või sinakaid kapillaare. Olenevalt kapillaari sügavusest kasutatakse kas IPL-laserit või täpsemat, sügavamale nahakihtidesse tungivat laserit, mis suunab laserkiire veresoonekesse, veri aurustub ja veresoon kuivab kokku. Eemaldatakse nii üksikuid kapillaare kui ka veresoonte võrgustikke ninalt, põskedelt, lõualt, jalgadelt ja mujalt.
Tõhusaid noorendusprotseduurid pelgavad päikest
Üks tõhusamaid mittekirurgilisi naha noorendamise meetodeid on fraktsionaalne laserlihvimine, mis soojendab nahakudesid ning suurendab sel moel kollageeni produktsiooni nahas. Lõtvunud nahk pinguldub, kortsud muutuvad siledamaks ja armid vähem märgatavaks. Pärast protseduuri on nahk punetav, turses ning äärmiselt valgustundlik. Päikest tuleb vältida kuni kuu aega pärast protseduuri, mistõttu fraktsionaalset laserlihvimist saabki ette võtta ainult talveperioodil (tavaliselt oktoobrist märtsini).
Kiirema taastumisajaga on fotonoorendus. See toimib samuti IPL-meetodil: laseriga stimuleeritakse nahas kollageeni sünteesi, mille tulemusena nahk muutub elastsemaks ja pringimaks. Lisaks kaovad pigmendilaigud, väheneb põskede punetus, ahenevad poorid ja paraneb akne. Protseduuri saab teha vaid päevitamata nahale, päikest tuleb vältida kuni kuu.
Talvel on sul aega taastuda
Külmal ajal oleme reeglina vähem liikuvad ning tõmbume tubadesse sooja. See aga tähendab, et meil on rohkem mahti tegeleda iseendaga – ja ka pärast iluprotseduure taastuda. Tõsisemad raviprotseduurid nõuavad veidikeseks kodurežiimi. Kergemad protseduurid vajavad samuti mõnd vaba hetke, enne kui tavaellu naasta – näiteks on keelatud meik, saun ja veeprotseduurid.
Külma ilma ja kuiva õhu tõttu ebaühtlaseks muutunud nahka aitab hästi ühtlustada ja elavdada keemiline koorimine. See on talvel väga populaarne protseduur ning eriti tõhus kombineerituna fotonoorendusega. Kuid siingi peab arvestama, et pärast koorimist võib nahk punetada ja ketendada ning tavaelu režiim võib olla häiritud.
Kevadeks jalad kauniks!
Kui nahaprobleemid on tõsisemad, võib ravi võtta üllatavalt pikka aega. Enamik protseduure annavad parema tulemuse, kui neid teostada kuurina. Näiteks kapillaaride eemaldamiseks kulub 1–3 protseduuri, kuperoosast või rosaatseast tingitud punetuse leevenemiseks 3 – 5 protseduuri. Kui alustad keset talve, jõuab enne päikese tulekut kogu kuuri läbi teha.
Kaval mõte on kulutada talv soovimatutest karvakestest vabanemiseks. Fotoepilatsioon on samuti sisuliselt laserravi ja seega päikesekartlik. Soovitud tulemuse saavutamiseks vaja kokku 4–6 protseduuri, mida saab teha iga 6 nädala tagant – nii et kui soovid suveks siledaid sääri, on südatalv alustamiseks just sobiv aeg.
Pikk ja pime aeg võib küll masendav tunduda, aga ära lase sel enda sära kustutada. Parem pane paika plaan, kuidas seda aega mõnusalt ära kasutada. Liigu uuele aastale vastu uute eesmärkidega – tervem ja säravam nahk!
Broneeri naharavi õe konsultatsioon ja uuri, kuidas saaksime aidata Sinu nahamurega!