Kevadel enne suvepuhkust on õige aeg kontrollida üle oma sünnimärgid, selleks kasutavad dermatoloogid tänapäeval spetsiaalset uurimismeetodit dermatoskoopiat. Meetod võimaldab hinnata neevuse struktuuri palju täpsemalt kui palja silma või tavalise luubiga.
Sünnimärgid ehk neevused on healoomulised moodustised nahal, mis koosnevad pigmentmelaniini tootvatest rakkudest ehk melanotsüütidest. Sellepärast on enamik neevusi pruunid või mustad, kuid võivad olla ka naha värvi, punakad või sinakad. Ka võivad neevused olla väga erineva suuruse ja kujuga. Sõna „sünnimärk“ viitab neevuse geneetilisele põhjusele. Uuemad uuringud on näidanud, et neevuste arv ei ole mitte ainult geneetiliselt määratud, vaid selle kõrval on enam oluliseks teguriks lapse- ja noorukieas päikese käes veedetud tundide arv. Samuti eriti palju neevusi tekib heleda nahaga inimestel. Oluline on meeles pidada, et kaitsmata nahaga lapsi ei tohi saata keskpäeva päikesega liivakasti mängima!
Hormonaalsete mõjude tõttu võib ka raseduse ajal sünnimärkide arv suureneda ja sel ajal võib ka neevusest pahaloomuline melanoom areneda. Seetõttu tuleks raseduse ajal oma sünnimärke eriti hoolikalt kontrollida. Sünnimärgid on küll healoomulised, kuid mõnest võib areneda ka pahaloomuline kasvaja melanoom.
Kuidas ohtlikku neevust ära tunda? Muretsemiseks on põhjust siis, kui neevus on kiiresti suurenenud ja ebakorrapäraseks muutunud. Rusikareegliks on ABCDE reegel – hinnatakse 5 tunnust, eriti just nende tunnuste kombinatsioonid võivad melanoomile viidata.
A) Neevuse ebasümmeetria
B) Ebaterav või sakiline piir
C) Ebaühtlane värvus, erinevate värvide esinemine
D) Läbimõõt üle 5mm
E) Kerkimine nahapinnast kõrgemale. Näiteks kui tasapinnalise laigu peale tekib kõrgem osa.
Neid tunnuseid jälgides tuleks kontrollida nahka pealaest jalataldadeni, ärge unustage ka küüsi. Selja, jalgade tagakülgede ja teiste raskesti ligipääsetavate nahapiirkondade vaatluseks võtke appi peeglid või paluge sõbra abi. Peanahka on kergem kontrollida kui juuksed on märjad. Mõnikord võib mõni neevus olla ülejäänud neevustest erinev või silmatorkavam. Seda nimetatakse inetu pardipoja fenomeniks. Niisugust sünnimärki näidake kindlasti oma dermatoloogile.
Nahavähi riskifaktorid
Sagedamini peaksid oma neevusi jälgima need inimesed, kellel on kogu kehal üle 50 pigmentmoodustise või üksikud eriti suured neevused. Risk on kõrgem ka naistel, kes on käinud solaariumis – seos solaariumi ja nahavähi vahel on tänapäeval uuringutega tõestatud. Riskifaktoriks on ka hele, päikesetundlik nahk, blondid või punased juuksed ja varasemalt saadud päikesepõletused, eriti lapseeas. Regulaarselt peaksid oma nahka jälgima ka need, kelle lähisugulastel (vanematel, õdedel-vendadel, lastel) on olnud melanoom.
Kui leiate oma nahalt ebaregulaarse pruuni moodustise, ärge sattuge paanikasse, vaid tulge kontrolli. Sageli lähevad sünnimärkidega segi karedad pruunid laigud – need on vanadustüükad ehk keratoosid, mis ei ole ilusad, kuid on täiesti ohutud. Mõnikord võivad need tekkida juba 20ndate eluaastate keskel. Pahaloomulisusele viitavate tunnustega moodustis eemaldatakse väikese operatsiooni teel. Varaselt avastatud nahavähk on hästi ravitav, täieliku tervistumise sanss on tänapäeval 100% lähedane.
Dr Ene Mäestu,
Dermatoloog