- Botuliini süstid ja täitesüstid on üks ja seesama!? – Tihti ajavad inimesed need kaks omavahel segamini. Nende lihtne erinevuse seletus on, et täitesüstid täidavad ja botuliin lõõgastab.
- „Botoxi-huuled“ – See on täiesti vale väljend, kuna botuliini ei süstita mingil juhul huultesse. Huuli saab korrigeerida ja neile volüümi anda täitesüstidega.
- Botuliini süstid tekitavad emotsioonitu „masknäo“!? – Tänapäeval on rõhk loomulikkusel, tulemus sõltub kasutatavast ravimi koguhulgast ja süstija oskustest. Rõhku pannakse pigem negatiivsete emotsioonide kaotamisele ning kulmude tõstmine ja naeratamine ei kao kuskile. Ebaloomuliku tulemuse risk võib olla, kui sattuda ebaprofessionaalse süstija juurde.
- Botuliini süstidega on õige aeg alustada umbes 40-selt, kui ilmnevad silmnähtavad kortsud!? – Botuliini süste kasutatakse üha rohkem just ennetava ravina ning on isegi soovitav alustada botuliini süstidega juba 20-ndate lõpus. Hiljem on keerulisem juba tekkinud kortse ravida. Samuti, miimika lihased harjuvad teatud liigutusi mitte tegema ning juba iseenesest ei süvene miimika kortsud enam nii kergelt.
- Botuliini süstid on valusad ja tekitavad hematoome!? – Enamikel patsientidest tekitab süstimine vaid veidi ebamugavust. Üldiselt hematoome ei teki, sest nõel on ülipeenike.
- Botuliini süstid tekitavad sõltuvust!? – Füüsilist sõltuvust pole täheldatud. Võib tekkida emotsionaalne sõltuvus positiivsest tulemusest kortsude ennetamises ja ravis. Nagu võib emotsionaalne sõltuvus tekkida mistahes enesetunnet parandavast asjast. Botuliini mõju on ajutine, kestes kuni 6 kuud. Mittesobiva tulemuse korral ei pea kasutamist jätkama.
- Botuliiniga saab ravida kõiki kortse näos!? – Ravida saab vaid miimiliste lihaste tekitatud muutusi. Staatilistele kortsudele mõju puudub.
- Botuliini süste võivad teha kõik iluspetsialistid!? – Eri riikides on erinevad seadused. Eestis võib botuliini süste teostada vaid arst.
Dr Aet Köster
Arst
Botuliini süstide spetsialist