Tänapäeval on väga raske leida inimest, kellel ei oleks ühtegi laienenud veresoonekest või kapillaari näol või kehal. Suurem osa meist on enda peal märganud pisikest naha alt kumavat sinakat või punakat kapillaari või hoopiski kapillaaride võrgustikku. Ise nad kahjuks ära ei kao, probleemil on pigem süvenemistendents.
Miks need kapillaarikesed lõhki lähevad ja kas see on tervisele ohutu?
Pärilik eelsoodumus on kõige levinum veenilaiendite põhjus ehk veresoonte seinad on geneetiliselt nõrgad ning ei pea koormusele vastu. Veenilaiendite probleemi jalgadel soodustavad koormus jalgadele (jalgadel olev töö või rasedus), vähene liikumine ja kehakaalu tõus. Tihtipeale kannab probleem puhtalt kosmeetilist vormi – inimesel puuduvad kaebused ning häirib ainult jalgade välimus. Suuremas osas kimbutab probleem naisi, kuna naiste nahk on tundlikum ja õhem kui meestel. Samas pole mehed veresoonte laienemise või varikoosi eest sugugi kaitstud.
Kui keha peal leidub laienenud veresooni, ei tähenda see, et tegemist on juba varikoosiga, kuid see võib tähendada haiguse esimest staadiumit. Ohumärgiks on see, kui näed enda jalgadel palju laienenud veresooni, mis asuvad naha pindmistes kihtides ja näevad välja nagu katkine kapillaar või väljavõlvuv sinine soon. Sellisel juhul on soovituslik teha ultraheli uuring vasoloogi juures, kus vaadatakse, ega sisemistes veenides ei ole tekkinud rikkeid.
Kui laienenud veresoontega mitte tegeleda, võib probleem areneda varikoosiks, mille järel tõuseb ka troofilise haavandi tekkimise oht.
Kuidas veresooni ravida?
Veresoonte laienemise algstaadiumis on näidustatud tugisuka kandmine. Eriti soovituslik on see inimestele, kellel on juba veenilaiendid, mis tekitavad ka kaebusi nagu näiteks jalgade turse.
Pindmiste veenilaiendite raviks kasutatakse tihtipeale skleroteraapiat või laserit. Skleroteraapiat teostavad vasoloogid või veresoontekirurgid, süstides spetsiaalset skeroseerimisvahtu kapilaaride või veenilaiendite sisse ning süstimise järel veresoon kleepub kokku ja muutub nähtamatuks. Meetod sobib rohkem neile, kellel on ulatuslikumaid veresoonte rägastikke tihedalt koos.
Kui tegemist on üksikute, laiali asuvate veenilaienditega, siis on eelistatum ning mugavam viis teha laserkoaguleerimist. Meie kliinikus on kasutusel Ellipse Nd:Yag laser, millega saame eemaldada nii punakaid kui sinakaid pindmisi veresoonte laiendeid. Protseduuri ajal neeldub laserkiir veresoonekestes, veri aurustub ja veresoon kuivab kokku. Peale protseduuri võivad kapillaarid tumedamaks muutuda, kuid nädala möödudes on ravi tulemus näha. Lõpliku tulemuse saavutamiseks võib kuluda 1-3 raviprotseduuri.
Kui varikoos on kaugemale arenenud ja jalgadele on tekkinud suuremad veenikomud, siis neid laseri või skleroteraapiaga ravida ei saa. Suurte veenikomude puhul on näidustatud kirurgiline korrigeerimine.
Loe kapillaaride eemaldamise kohta lähemalt SIIT.
Yulia Dotsenko
Esteetilise meditsiini õde