Karantiini on täiesti võimalik üle elada ja seda isegi nautida, kui pöörad kodus veedetud aja enda kasuks. Eriti palju võidavad sellest need, kel pole varem olnud mahti endaga tegeleda. Nüüd saame teadlikult võtta aega, et juurutada uusi häid harjumusi, harida ennast naha teemadel ja hoolitseda enda eest teadlikult. Mida võiks siin kõige enam silmas pidada, soovitab Medemis Clinicu naharaviõde Yulia Dotsenko.
Kõige olulisem, mida enda tervise eest hoolitsedes peaksid teadma, on see, et ennetada on alati lihtsam ja odavam kui pärast ravida. Sama kehtib ilumurede puhul – kõige parem ja soodsam viis, kuidas hoida nahka kauni ja tervisest pakatavana, on teha võimalikult palju ennetustööd.
Sel kevadel on ennetus eriti aktuaalne. Mida sagedasemad on päikeselised ilmad, seda enam aega veedame rõdudel ja terrassidel, et ikka iga kiir sellest kaua oodatud soojusest kinni püüda. Ja kuna jalutamine on nüüd pea ainus meelelahutus, saame palju päikest ka õues liikudes. Kõlab tervislikult, sest päike tõstab tuju ja turgutab ka immuunsust tugevdava D-vitamiini taset organismis. Aga oht peitub selles, et liigne päikesekiirgus võib tekitada näole soovimatut pigmenti ja muuta sind enneaegu vanaks!
Ohtlik kevadine päike
Päike on meile üks olulisemaid energiaallikaid: ta toob naeratuse näole, annab jõudu ja meelitab ihaldatud jume talvest tuhmunud näole. Aga kogu mõnule vaatamata on päike ka salakaval, sest silmale nähtamatu UV-kiirgus mõjub nahale kurjasti – tekitab enneaegset vananemist, pigmendilaike ja punetust.
Päikesekiirgusel on võime lõhkuda naha elastsuse juures nii olulist komponenti nagu hüaluroonhape, mistõttu muutub päevitunud nahk kuivemaks ning naha vananemise protsess kiireneb. UV-kiirgus on samuti võimeline rikkuma meie naha pigmentatsiooni eest vastutavaid rakke ehk melanotsüüte, tekitades pigmendilaike. Samuti lõhub liigne päikesekiirgus naha all olevaid peeneid kapillaare, tekitades ebameeldivat püsivat punetust.
Ennetuseks tulevad mõistagi appi päikesekaitsekreemid. Kui päikesekahjustused on ka varem probleemiks olnud, tuleks valida võimalikult suure kaitsefaktoriga kreem – kindla peale minek on SPF 50. Eriti hoolikalt peaksid end päikese eest hoidma need, kel on eelsoodumust pigmendi tekkele või on kunagi varem pigmendilaike või punetust esinenud, isegi kui sulle on tehtud varem pigmendilaikude ravi või punetuse ravi protseduure. Pigmendil on kalduvus tagasi tulla, kui me nahka päikesekiirguse eest ei kaitse.
Oluline on tähele panna, et päikesekaitsekreemis oleksid nii UVA- kui ka UVB-kaitsefilter. Sellise kreemiga ennetame mitte ainult soovimatut pigmenti, vaid ka naha enneaegset vananemist. Kui soovid nahka võimalikult noore ja ühtlasena hoida, on mõistlik päikest nautida koos päikesekatsekreemiga, uuendades kreemi iga kahe tunni järel.
Sinine valgus – nähtamatu vaenlane
Uus teema iluvaldkonnas, millest paljud kindlasti pole veel kuulnud, on sinine valgus. See on üks süüdlastest, miks nahk enneaegu vananeb. Sinist valgust leidub ka päikese kiirguses, aga seda minimaalsetes kogustes, palju suuremas kontsentratsioonis tekitavad sinist valgust meie mobiilide, arvutite ja televiisorite ekraanid ning päevavalguslambid. Kodus karantiinis istudes on seega eriti oluline nutiseadmete kasutamist jälgida – vast oled isegi märganud, kui palju rohkem seda nüüd tegema kipud?
Sinine valgus tekitab samalaadselt UV-kiirgusega nahas vabu radikaale, mis omakorda tekitavad nahas oksüdatiivset stressi. Selle tagajärjel halveneb nahas kollageeni ja elastiini kvaliteet, nahk kaotab elastsuse, lõtvub ning kortsud tekkivad kiiremini. Samuti nõrgestab sinine valgus naha kaitsekihi taastumist, mistõttu tekkib pigment näole kiiremini. Lisaks nahale on sinine valgus kahjulik ka meie silmadele.
Efektiivsem viis, kuidas enda nahka ja silmi sinise valguse eest kaitsta, on minimeerida nutiseadmete kasutamist. Olemas on ka teisi meetmeid, näiteks sinise valguse kaitsega prillid ja spetsiaalse kaitsefaktoriga kreemid (nt Uriage Age Protect), aga lihtsam ja tõhusam on nutiseadmeid siiski mõistuspäraselt kasutada.
Tervislik eluviis on ilusa naha alus
Üks olulisemaid asju, mida karantiini ajal enda ilu heaks teha saaksid, on tervislik toitumine. Sa võid olla iluprotseduuridel ükskõik kui hoolikas või isegi harjunud külastama iga kuu nahaõde või kosmeetikut, aga välised protseduurid ei ole kunagi nii mõjusad kui tervislik toit ja küllaldane sisemine niisutus ehk vedeliku tarbimine. Suurem osa nahamuresid ongi tingitud just ebatervislikkust toitumisest ja seega on toitumine ka iga raviskeemi alus.
Täiskasvanu inimese naha peal elab suur hulk baktereid. Meie naha seisund oleneb suuremas osas just nendest bakteritest. Kui „halbade bakterite“ osakaal nahal on suurem kui „heade bakterite“ hulk, võime märgata nahal erinevaid probleeme nagu dermatiidid, ekseemid, akne ja lööbed. Tervisliku toitumise abil on võimalik ära hoida halbade bakterite suurenemist ning sellega takistada või leevendada ka põletikulisi protsesse organismis, näiteks vältida näiteks akne ja rosaatsea ägenemisi.
Sageli on nahamurede põhjuseks ka varjatud laktoosi- või gluteenitalumatus või -sobimatus. Isegi kui gluteeni- või laktoositalumatust pole diagnoositud, on need sageli akne ja rosaatsea ägestajad, mistõttu ravi ajal tavaliselt soovitame neid vältida. Neile, kes on enne aknega hädas olnud ja raviga probleemi kontrolli alla saanud, võib menüü korrigeerimine mõjuda ka probleeme ennetavalt. Isolatsioon on hea aeg eksperimenteerida – proovi laktoosi ja gluteeni tarbimist vähendada, et näha, kas naha olukord paraneb.
Nahakvaliteedil on väga tugev seos ka suhkru tarbimisega. Suhkur rikub meie nahas kollageeni- ja elastiinikiud ning mõjub reaktiivkütusena põletikulistele protsessidele. Suhkur on suurim naha vananemise ja lõtvumise põhjustaja! Kui soovid hoida naha ilusa, peaksid suhkrutarbimise miinimumini viima või üldse lõpetama. Isolatsioonis on see ju eriti lihtne – kui planeerid ostud ette, ei teki Su koju ka ootamatuid magusaid ahvatlusi!
Seega parim, mida karantiinis olles saad enda naha jaoks teha, on tarbida piisavalt vedelikku, suurendada juurviljade tarbimist, süüa rohkem kala ja mereande, minimeerida stressitaset, liigutada end füüsiliselt, parandada une kvaliteeti ning kasutada kvaliteetseid nahahooldustooteid – siis nahk näitab, kui ilus ja tervislik ta võib olla!