Ei ole olemas tervislikku või ohutut päevitust. Päevitus on keemiline reaktsioon, mis on naha viis ennast kaitsta kahjustavate UV-kiirte eest. Iga päevitusega tekib meie nahas kahjustusi ning nahk vananeb enneaegselt.
UV-kiirgus
Meie nahale mõjuvad UVA ning UVB lainepikkused. UVA kiired jõuavad sügavale nahka ja mõjutavad ka nahaalust kudet. Need kiired põhjustavad fotovananemist ning nõrgestavad naha immuunsüsteemi. Tuleb arvestada, et UVA kiired läbivad ka aknaklaasi.
UVB kiired on lühemad ning tungivad naha pindmistesse kihtidesse ja mõjutavad naha pealispinda, mille tulemusena tekib nahapõletus ja punetus. UVB on peamine nahavähi tekitaja.
Ennetus on parem kui ravi. Kuidas valida päikesekaitsekreemi?
Väga oluline on ennetada päikesekahjustusi. Kasutades päikesekaitsekreemi igapäevaselt, aitab see ära hoida UV-kiirguse kahjulikku mõju nahale. Päikesekreemi valides on oluline jälgida, et pakendil oleks märgitud kaitse nii UVA kui ka UVB kiirte eest (Broad Spectrum SPF). Kui pakendile on märgitud ainult SPF, siis omab see kaitset ainult UVB vastu. Soovituslikult võiks olla toote faktoriks SPF 30-50. Kreemi tuleb peale kanda piisavas koguses. Vähemalt 2 supilusikat päikesele avatud kohtadele ning iga 2-3 tunni tagant. Ujumas käies ning tugevalt higistades tuleks kreemitada end tihedamalt isegi juhul, kui tootele on peale märgitud veekindel. Kaitsekreem tuleks peale kanda umbes 30 minutit enne päikese kätte minekut ning unustada ei tohiks ka kõrvu ja huuli.
Väldi intesiivset päikest!
Oluline on hoiduda pikaajalisest päikese käes viibimisest ning vältida tuleks intensiivset päikesekiirgust vahemikus 11:00–16:00.
Sel ajal tuleks kanda laia äärega peakatet, riietust, mis kaitseks nahka päikese eest ja ultraviolettkiirguse kaitsega päikeseprille.
Ära kasuta aegunud kreemi!
Kindlasti ära kasuta möödunud suvest alles jäänud päikesekaitsekreemi. Kui päikesekaitsekreem aegub, siis selles sisalduvad nahka kaitsvad koostisosad hakkavad lagunema. Tuleb jälgida säilivuskuupäeva ning seda, et kreem poleks olnud otsese päikese käes.
Mida teha põletusega?
Kui on tekkinud nahapõletus, siis tuleb kasutada väga õrna ja niisutavat nahahooldust. Kindlasti tuleb vältida koorivaid ja stimuleerivaid tooteid. Oluline on, et põlenud nahk ei saaks uuesti päikesekiirgust, sest see võib nahka kajustada tugevalt ning pikaajaliselt.
Nahka tuleb jahutada ning jahutada organismi ka seespidiselt juues palju vedelikku. Apteegist tuleks soetada spetsiaalne toode, mis on mõeldud põletuse leevendamiseks.
Mari-Liis Sootalu
Esteetilise meditsiini õde ja kosmeetik