Naha koorimise protseduur ulatub oma juurtega sügavale muinsusaega. Kleopatra suples naha noorendamiseks eeslipiimas, muinasroomlased kasutasid naha noorendamiseks viinamarjade pressimisest saadavat massi…
Keemiline näonaha koorimine kõlab riskantselt, kuid on väga efektiivne viis näonaha noorendamiseks. Koorimiste kohta on palju müüte. Juba sõna “hape” ehmatab inimesi, seda enam kui seda näole tahetakse kanda. Ehk mäletate seriaali Seks ja linn, kus üks peategelastest, Samantha läbis taolise protseduuri? Tema väljanägemine oli ülepingutatud nagu filmimaailmas tavapärane on. Tegemist on kindlasti turvalise protseduuriga, kui seda viib läbi professionaal.
Keemiline koorimine aitab parandada ebaühtlast nahastruktuuri, tasandada pindmisi kortse, vähendada pigmendilaike, aknearme ning sobib ideaalselt aknelise naha põletikuliste protsesside raviks. Keemilist koorimist teostatakse edukalt ka naha värskendamiseks, elustamiseks ja noorendamiseks. Koorimistes kasutatakse enamasti alfa-hüdroksiidhappeid (AHA-d), mida leidub puuviljades ja teistes looduslikes allikates.
Olenevalt happe tugevusest jaotatakse happed:
- Pindmised geelkoorijad – turvalised keemilised koorimised erinevatele nahanõudmistele. Geelikoorijates kasutatakse enamasti erinevaid puuviljahappeid (glükool-, piim-, sidrun, õun- ja mandlihapet). Hoolduse tugevuse annab happelise geeli toimimisaeg nahal. Enamasti soovitatakse hooldusi teostada viiest hooldusest koosneva kuurina, kuid protseduure võib kasutada ka ühekordse nahka stimuleeriva hooldusena. Hooldused ei ole valulikud ega tekita naha ketendust.
- Retinoolkoorijad – retinoolhooldused on õrnatoimelised pindmised koorimised, mida võib teostada nii ühekordse hooldusena, hoolduskuurina kui ka järjepideva hooldusena. Hoolduseid võib teostada kõikidele nahatüüpidele ja igal aastaajal. Retinool ehk A-vitamiin on tõhus nahka noorendav toimeaine. Retinool reguleerib naha sarvestumist, eemaldades tõhusalt pinnakuivust ja kiirendades naha uuenemist. Retinoolhooldused ei ole valulikud ja tekitavad kerge pindmise ketenduse.
- Alkoholialuselised – tugevatoimelised keemilised koorimised tagavad kiired ja nähtavad tulemused. Hoolduste tugevus sõltub toodete kihtide arvust. Keemilise koorimise järgselt nahk punetab ja on tundlik. Paari päeva jooksul hakkab nahk ketendama ja vajab taastamist spetsiaalsete kreemidega.
Koos spetsialistiga valitakse vastavalt nahaprobleemile sobilik hape.
Protseduuri käik ja mõju
Protseduuri käigus tekitatakse happega nahale nö kerge põletus, mille ajal võib tunda kipitust ja õhetust. Nahk reageerib punetusega, mis möödub enamasti paari tunni kuni päeva jooksul. Olenevalt nahaprobleemist ja kasutatud happest nahk kas ketendab veidi, ei ketenda üldse või hakkab 3.-4. päeval kilejalt kooruma.
Tänu happekoorimistele eemaldatakse naha pindmist ehk surnud rakkudest koosnevat kihti, mis on pindmise kuivuse ja kortsujoonte peamiseks põhjuseks. Kiireneb naha rakkude loomulik uuenemine ja irduvad surnud sarvkesta rakud epidermiselt. Protsessi käigus stimuleeritakse naha pinguldatust ja elastsust andva kihi kvaliteeti, naha niiskussisaldust ja kaitsevõimet.
Kõik happed ühtlustavad naha värvust, reguleerivad rasueritust ja silendavad nahastruktuuri. Naha keemilise koorimise järgne tulemus saabub pärast naha täielikku taastumist, mis oleneb teostatava protseduuri sügavusest ja see on 2–8 nädala jooksul. Tulemuse kestvus sõltub esinenud nahaprobleemist ning edaspidi kasutatavatest nahahooldustoodetest.
Mida peaks teadma?
- Taastumise ajal on oluline nahka piisavalt niisutada ja nahaketendusi mitte enneaegselt eemaldada. Väga oluline on ka päikesekaitse, milleks kasutatakse vähemalt SPF20-faktoriga päikesekaitsekreemi. Spetsialisti poolt soovitatud toodete kasutamine on oluline peale keemilist koorimist, et säilitada ja parandada saavutatud tulemusi.
- Koorimist on soovitav teostada kuurina, iga korraga tulemus paraneb.
- Hea tulemuse saamiseks soovitame hoolduskuuri, mis koosneb 2-5-st protseduurist 2-nädalase vahega.
- Naha elustamiseks ja noorendamiseks võib teha ka ühekordseid protseduure. Nõrga happega koorimist võib pidada lausa nn lõunapausiprotseduuriks. Nahk peale protseduuri ei puneta või punetab vähe ning protseduurile ei järgne ketendust.
Kristel Kaur,
Iluspetsialist/Õde