Rahvasuus liigub palju müüte, mis väidetavalt aitavad punnide vastu ning tagavad kauni näonaha. Paraku paljud internetis ja mujal levivad soovitused ei ole tegelikkuses nahale head. Just seepärast kogusime kokku populaarsemad müüdid ning palusime meie iluspetsialist Mari-Liis Sootalul need kas kinnitada või ümber lükata.
MÜÜT nr 1: vistrikke võib tupsutada viinaga või hambapastaga, et see neid kuivataks.
Kas vistrikku on tegelikult võimalik ära „kuivatada“ ning kas need rahvasuus levinud vahendid on sobilikud?
Kasutades nahahoolduses hambapastat ja viina võib see nahka liialt ärritada ning kuivatada, mis võib muuta olukorra pigem hullemaks, sest selle tulemusena hakkab nahk veelgi rohkem rasu tootma. Vistrikke korral tuleks soetada endale apteegist spetsiaalne toode, mis on mõeldud lokaalseks raviks ja on antiseptilise toimega. Need aitavad nahal kiiremini paraneda, vähendavad punetust ning samas on desinfitseeriva toimega. Samas aitavad vältida ka armide teket.
MÜÜT nr 2: vistrikke tuleb pigistada, et mäda välja tuleks ja see saaks paranema hakata.
Kuidas tegelikult on? Mis vistrikuga pigistamisel juhtub?
Vistrikke ei tohiks pigistada, sest see võib muuta olukorra palju hullemaks. Pigistamisega võime traumeerida nahka ning mittepiisava puhtuse korral satub tekkinud „haava“ sisse baktereid, mis võivad tekitada põletiku ägenemise ning suureneb ka armide tekke oht. Vistrikust võib jääda tumedam laik ning nende kadumine võib võtta kaua aega. Kui vistrikud teevad muret, siis tuleks pigistamine jätta professionaali hooleks ehk külastada kosmeetikut, kes teeb seda ohutult ja korrektselt.
MÜÜT nr 3: nägu ei tohi seebiga pesta.
Kas seebiga pesemine on halvem kui üldse mitte näo pesemine? Kas seebid üldjuhul kuivatavad nahka?
Näonaha puhastuseks tuleks valida seebivaba puhastustoode. Seep kuivatab liigselt nahka ning stimuleerib rasunäärmete eritust. Selle tulemusena on naha normaalne happelisus rikutud ning nahka kaitsev barjäär nõrgeneb. Näopuhastusvahend tuleks valida vastavalt nahatüübile. Kuiva naha puhul on soovituslik kasutada niisutavaid piimasid ning rasuse ja kombineeritud naha puhul pigem vahtu või geeli. Näonahka ei tohi siiski ka liiga tihti pesta, sest see võib nahka kuivata ning ärritada ja soodustada liigse rasu tootmist.
MÜÜT nr 4: aknega inimene ei tohi kasutada kosmeetikat.
Kas tegelikkuses on sobilikke kosmeetikatooteid ka neile, kel on näonahaga probleeme? Kas meigitooted võivad naha seisukorda hullemaks teha või piisab, kui meik ilusti maha võtta ja siis pole hullu?
Aknega inimesed tohivad kasutada kosmeetikat. Kindlasti tasuks kasutada kvaliteetseid ning kergeid õlivabasid tooteid. Sobilik oleks mineraalkosmeetika või spetsiaalsed tooted, mis on mõeldud aknelisele nahale ja on antibakteriaalse toimega. Oluline on meik enne magama minekut korralikult eemaldada, et meigijäägid ei ummistaks poore. Juhul kui kasutada väga rasvaseid tooteid ning näonahka halvasti puhastada, võib see olukorra tõesti hullemaks teha.
MÜÜT nr 5: suhkrurikas ja rasvane toit ning alkohol tekitavad vistrikke.
Kas sellised seosed on kindlaks tehtud? Kui inimene pöördub nahaarsti/iluspetsialisti vastuvõtule, siis kas ta saab kaasa soovitused suhkrut ja töödeldud toitu ning alkoholi vältida?
Viimaste aastate jooksul tehtud uuringud näitavad, et toitumine mängib vistrikke tekkel suurt rolli. Rohkem esineb näonaha probleeme neil inimestel, kes armastavad maiustusi, rasvast toitu, kiirtoitu ja alkoholi. Soovituslik on süüa puu- ja juurvilju, kala, seeni, pähkleid, mune ning väherasvast liha. Ilukonsultatsioonide ajal seletame klientidele, kui olulised on tervislikud eluviisid ja õige toitumine, et saavutada ning säilitada kaunis ja puhas näonahk.
MÜÜT nr 6: rasune nahk ei vaja niisutamist.
Kas ja mida tuleb siis rasuse naha puhul arvestada? Kuidas saada naha rasueritus kontrolli alla ning milliste omadustega tooteid rasusele nahale valida?
Väga oluline on naha korrapärane ning õige puhastus, et nahalt eemaldada rasu ja elutud naharakud. See aitab ennetada pooride ummistumist. Rasuse näonaha puhul võiks valida nõrgalt happelise pesemisvahendi, mis aitab reguleerida rasueritust ning eemaldada efektiivselt liigse rasu. Ka rasune nahk vajab niisutust, sest see aitab säilitada niiskuse tasakaalu nahas. Kindlasti ei tohiks kasutada rasvaseid kreeme, sest need soodustavad vistrike teket. Toode võiks sisaldada AHA-happeid, mis kergelt koorivad ning aitavad eemaldada rasu ja surnud rakke nahalt ja pooridest. Korrapärane puhastus ja õiged tooted aitavad hoida rasueritust kontrolli all.
MÜÜT nr 7: vee joomine hoiab näonaha ilusana.
Kas sellest ainuüksi piisab?
Vee joomine on väga oluline, kuid kahjuks sellest üksi ei piisa. Organism peab saama piisavalt vett ja see aitab ennetada ka naha kuivustunnet. Väga oluline on nahka kaitsta päikese eest, kasutada vastavalt oma nahatüübile õigeid nahahooldustooteid ja nahka korrapäraselt puhastada. Kindlasti ei tohi unustada tervislikke eluviise ja õiget toitumist. Kõik see kokku ongi ilusa naha saladus.
MÜÜT nr 8: mõned on lihtsalt sündinud heade geenidega ja seepärast on neil ka punnideta näonahk.
Kas selline asi on võimalik ehk kui palju sõltub naha seisund pärilikkusest? Kas tervisliku elustiili ning korraliku näohoolduse puhul on võimalik saavutada samasugune punnideta näonahk?
Geenid mängivad väga suurt rolli. On inimesi, kes ei pea tegema mitte midagi ja näonahk on veatu ja mõni peab nägema väga palju vaeva ja ei saavuta siiski ideaalset näonahka. Kuid ka need inimesed, kellel ei ole ühtegi probleemi, ei tohi unustada oma näonaha eest hoolitsemist. Nahka tuleb kaitsta päikese eest, sest see mängib tulevikus suurt rolli. Fotovananemise eest ei pääse kahjuks ilma nahka kaitsmata keegi.
Esmakordselt ilmunud ajalehes Postimees Tervis, 13. september 2018.