Ma ei tea, kuidas teil kliimasoojenemisega lood on, aga mina olen viimased aastad olnud väga hädas selle uue ja muutunud Eesti suvega. Algab higiralli ja kuumas hingeldamine juba mais ja lõppeb heal juhul septembris. Ausalt öeldes: ma olen sellest ääretult tüdinud!
Lisaks sellele, et palava ilma puhul kaotan ma 80 protsenti töövõimest ning tunnen end koguaeg kui ülessoojendatud surm, lahmab higi muidugi ka igast otsast. Ma olen avastanud, et higistavad isegi kohad, mis minu hinnangul üldse higistama ei peaks.
Olen ma muidugi proovinud erinevaid lahendusi, lõpuks on lauale jäänud kaks suhteliselt töötavat varianti – apteegikangusega antiperspirant ja vahetusriided, kui tean, et päev venib pikale. Antiperspiranti aga liiga palju kasutada ei saa, kuna see on tõesti nii kange, et võtab naha hellaks ja ajab mõni päev pärast tihedamat kasutamist punetama. Ja vahetusriiete kaasas vedamine on muidugi omaette tüütus. Nagu näha, pole need «töötavad» variandid just üleliia mugavad ja triiksärke julgen ma kanda vaid talvel. Ausalt öeldes, kuigi need mulle väga meeldivad, siis just sel põhjusel mul neid kapis üle kahe polegi.
Päästev botuliin
Higistamisvastastest süstidest ma juba teadsin, umbes viis aastat tagasi olen neid ka korra proovinud, kuid mälestus nendest oli juba tuhmunud. Mäletan, et elu muutus tõesti kergemaks, kuid kas tõesti olid kaenlaalused pidevalt kuivad?
Kui plaanist uuesti süste proovida sõbrannale räägin, kergitab ta kulme: «Oot, aga kust sa siis higistama hakkad?» Ma ei tea, kõikjalt mujalt? Elu on, muuseas näidanud, et enamasti näost!
Medemise esteetilise meditsiini arst dr Aet Köster kinnitab, et nii see tõesti on – kaenlaalustesse süstitav botuliin (paremini tuntud kui Botox) blokeerib närviülekande higinäärmetele ning higistamine lakkab peaaegu täielikult. Kaua tulemus püsib, on individuaalne, kuid keskmiselt umbes kuuest kuust aastani.
Köster ütleb ka, et tegemist on siiski esteetilise protseduuriga, ehk süstidele tasub mõelda siis, kui üleliigne higistamine endal normaalset elu segab. Liighigistamist ehk hüperhidroosi on võimalik ka diagnoosida, kuid tegemist ei ole väga sageli esineva haigusega, seega on tõenäoline, et mina siiski selle all ei kannata – mind lihtsalt häirib higistamine, kuid kui «liigne» see on, on minu enda subjektiivne hinnang.
Süst, süst, süst, ai!
End arstitooli sisse seades tunnen siiski teatavat ärevust. Mu kehal on mitmeid tätoveeringuid ja ma olen aja jooksul enda erinevaid kehaosasid ka augustanud, seega pean end üsna hea valutaluvusega inimeseks. Ometi tekib hinge mingi värin – kui aga mõtlen sellele, kuidas pidin kliinikusse sõites kuumas trammis pildi peaaegu tasku panema, lohutan end: kukun palavusest kokku, aga vähemalt edaspidi on kaenlaalused kuivad!
Pärast tuimastava kreemi peale kandmist saan veel natuke aega oodata, kuniks dr Köster tagasi tuleb. Ja lähebki süstimiseks! Tunnistan ausalt: mõni koht oli ikka jõhkralt valus, teisest aga ei saanud arugi, et parasjagu mul kaenla all agar torkimine käib. Lõppeks aga saab öelda, et eesmärk pühitseb abinõu ning tulemuse nimel võib need paar valusähvakat ka ära taluda.
Higivaba elu?
Õnneks on Eesti palav kevadsuvi andnud mulle rohkelt võimalusi järele proovida, kas tõesti süstid ka töötavad. Jah, töötavad küll! See tähendab: egas ma higistamist lõpetanud pole, aga vähemalt kleitide ja pluuside kaenlaalused on senini püsinud kenasti kuivad ja puhtad.
Tegemist on kindlasti nö mugavusprotseduuriga, kuid ma ei näe midagi halba selles, miks lubada endale mugavamat ja mõnusamat elu, kui selleks vähegi võimalus. Saab ju seda ilusat suve nautida ka nõnda, et ei peaks üleliia muretsema enda esteetilise väljanägemise pärast!
MIS ON HIGISTAMISTAMISVASTASED SÜSTID?
Kõigepealt tuimastatakse nahk vajadusel EMLA kreemiga, seejärel tehakse olenevalt piirkonnast 20-50 pindmist süsti.
Levinumad piirkonnad:
- Kaenlaalused
- Peopesad
- Jalatallad
- Peanahk
Mida peab teadma?
- Paar päeva enne protseduuri peaks kaenlaalused raseerima.
- Pärast protseduuri on vajalik hoida süstekoht puhtana, hoiduda liigsest füüsilisest pingutusest.
- Protseduur on keelatud rasedatele, rinnaga toitvatele emadele, raskete lihashaiguste korral.
- Protseduuri alla 18. aastastele isikutele ilma vanema nõusolekuta ei teostata.
Broneeri aeg
Autor: Dagmar Lamp
Allikas: Postimees Sõbranna (juuni 2019)